Jaki wybrać kanał WiFi?

Jaki wybrać kanał WiFi?

14 listopada 2013 0 przez adi24car

Miał ktoś z Was kiedyś okazję konfigurować router? Jeśli tak na pewno zastanawialiście się jaki wybrać kanał (channel) w ustawieniach sieci bezprzewodowej na naszym routerze. Nie ma jednego dobrego kanału – wszystko zależy od innych sieci, które są w naszym zasięgu przez co zabierają nasze pasmo. Poniżej pokaże Wam jak dobrać najbardziej optymalny. 

Jak dostać się do ustawień routera?

Ci, którzy sami konfigurowali na pewno wiedzą. Pozostałym pewnie wszystko ustawiali informatycy od dostawcy internetu, więc dane do logowania mają inne niż fabryczne. Jednak możecie to sprawdzić wchodząc na stronę www lub wpisując adres IP oraz dane do logowania z nakleiki, która jest z tyłu routera. Jeżeli Wam się uda przechodzimy do zakładki Wirless a następnie Wirless settings (lub podobnie wszystko zależy od producenta routera). Kanał ustawiamy w sekcji channel. Przy okazji można jeszcze zmienić Channel Width na 40 MHz.

Przykład panelu TP-Link

Do sedna.

Oczywiście musimy mieć laptopa lub PC z kartą WiFi. Posłuży nam do tego program inSSIDer do pobrania za darmo z internetu. Możemy też pobrać Wifi Analyzer na telefony z systemem Android z Google Play. Złoże się, że na każdy system znajdziemy coś podobnego. 

Odpalamy program inSSIDer i od razu przechodzimy na zakładkę 2.4 GHz Channels. Przedstawił nam się wykres z sieciami w naszym zasięgu, gdzie znajduję się również nasza. Na dole oznaczone są kanały (channel), a po lewej moc. Jeśli jest tylko nasza nie musimy niczego robić. Gdy tak nie jest wybieramy kanał, w którym nie jest żadna sieć lub jest ona najsłabsza. 

Możemy tymi programami również zmierzyć moc sygnału naszej sieci w różnych miejscach domu, mieszkania.

Mam nadzieję, że pomogłem Wam chodź trochę. 

Pozdrawiam.